Krásné šátky a šály
 
 
Přihlášení

 

Reklama

Reklama

1. Jak luštit sudoku

Pokud nevíte jak začít luštit sudoku, bude pro vás možná tento článek inspirací nebo návodem jak luštit.1.Lekce

1. Případ

1a.gif

Podívejte se na tří horní boxy sudoku. Číslo 1 je v prostředním boxu a zárovéň i v pravém, ale v levém chybí. Na první pohled můžeme jedničku doplňit do čtyř volných políček. Každopádně 1 už nemůžeme doplnit do horního řádku, protože v horním řádku již jednička je v boxu uprostřed. V každém řádku nebo sloupci jsou čísla 1-9 a nesmí se žádné opakovat nebo chybět. Dále tedy nemůže být jednička ani v druhém řádku, protože je v pravém boxu. Takže je pouze jediné místo kam můžeme jedničku umístit. Pokud najedete myší na obrázek tak to uvidíte.

2. Případ

sudoku obr2

Podíváme se na podobný případ s číslem 2. Jak vidíme ve středním boxu číslo 2 je v prostředním sloupci a ve spodním boxu je v levém sloupci a tedy nám v pravém sloupci zbývají dvě volná polička z pěti. Když se podíváme do okolních boxů zjistíme, že v levém horním se nachází také číslo 2. A už dávno víme, že v žádném řádku ani sloupci se nesmí číslice opakovat, tímto nám odpadne jedno ze dvou prázdných poliček a zbývá poslední, do kterého dopňíme číslo 2.

3. Případ

3a.gif

Podívejte se do pravého horního boxu, v některých případech může nastat situace, že nám zbývají dvě možnosti pro dvojku. Pokud jsou to dvě polička často pomůže si napsat tyto čísla do rohu kolonky, usnadní nám to práci v pozdější fazi luštění nebo př. později až se jedno z těchto políček zaplní hned budeme vědět, že dvojka může být už jen v jednom políčku. Tento způsob využijeme i pří složitějších řešících technikách.

 

 
 
  • Spřátelené weby